Osmé kolo parkurové série Global Champions pokračovalo ve Stockholmu. Úspěchy tam slavili domácí jezdci. Malin Baryard-Johnsson a Peder Fredricson ze Stockholm Hearts vyhráli GCL, Henrik von Eckermann byl v Grand Prix LGCT druhý a těší se do Prahy.
Bělouš Catch Me Not S je jedním z top koní Pedera Fredricsona. Práce s ním byla těžká. Jen chytit ho po převozu od chovatele k majitelce trvalo neuvěřitelně dlouho. Švéd vytrvale odmítal nabídky majitelky na spolupráci, aby si o něj nakonec sám řekl.
Před lety byl nadějnějším a známějším ze dvou sourozenců. Jens Fredricson se však stáhl, když začala strmě stoupat kariéra jeho bratra Pedera. Stará se hlavně o chod stájí. Při nedávném finále série Světového poháru ovšem ukázal, že pořád umí.
První místo ve skokovém žebříčku FEI Longines Ranking si nadále drží Švéd Peder Fredricson s 3110 body. Hned za ním je jeho krajan Henrik von Eckermann, který má na svém kontě 2920 bodů. Třetí zůstává Švýcar Martin Fuchs s 2830 body.
Švédští parkuroví jezdci jsou aktuálně na prvních dvou příčkách FEI Longines Ranking. Peder Fredricson se na jeho vrcholu drží již šestý měsíc. Aktuálně má 3070 bodů. Druhý je jeho krajan Henrik von Eckermann s 2780 body.
V saudskoarabském Rijádu se ve dnech 16. – 18. prosince konaly parkurové závody CSI5*-W. Ačkoliv část světové špičky závodila ve stejném termínu v Londýně, střední východ přilákal řadu hvězd. Během mítinku zářil hlavně Švéd Peder Fredricson.
Ve středu 17. listopadu skončilo Generální zasedání FEI, které se konalo v Antverpách a odstartovalo proces schvalování olympijských kvalifikací a regulí. Jeho vrcholem bylo předávání cen FEI Awards. Nejlepšího jezdce roku můžete právě vidět v Praze!
Předloni slavil Peder Fredricson v Praze vítězství se Shanghai Swans, v aktuální sezoně má na kontě i zlatou a stříbrnou olympijskou medaili z Tokia. Před Prague Playoffs popsal svou motivaci i důvod, proč oba jeho koně nastoupí v O2 areně bosí.
V pražské O2 areně startoval Peder Fredricson při obou předchozích ročnících Prague Playoffs. V roce 2018 jako člen Prague Lions zaváhal na skoku s českou vlajkou, o rok později vyhrál v barvách Shanhai Swans. Letos tam pojede za Valkenswaard United.
V pátek 5. listopadu začalo ve Veroně další kolo halové části Světového poháru WEL v parkurovém skákání. Hlavní soutěží byla kvalifikace na nedělní vrchol. Na překážkách do 155 centimetrů zvítězil Peder Fredricson v sedle koně H&M Christian K.
Při posledním kole Longines Global Champions Tour 2021 to měl být především souboj mezi zlatým a stříbrným olympionikem – Benem Maherem a Pederem Fredricsonem. Maher je nakonec v celkovém pořadí až čtvrtý. Žebříčkem zamíchal Henrik von Eckermann.
Vítězem letošního ročníku Longines Global Champions Tour se stane pravděpodobně Peder Fredricson, který aktuálně vede žebříček jezdců. Ohrozit jej však může zlatý olympionik Ben Maher, který by musel vyhrát, a navíc čekat na neúspěch svého soupeře.
Pětinásobný olympionik ze Švédska Peder Fredricson je poprvé v kariéře nejlepší ve skokovém žebříčku Mezinárodní jezdecké federace a vystřídal tak bronzového olympijského medailistu Daniela Deussera z Německa. Z Čechů je nejvýš tradičně Aleš Opatrný.
Evropský šampionát v parkurovém skákání, který se konal v německém Riesenbecku, nakonec ovládl Němec Andre Thieme, jenž předstihl ve finále Švýcara Martina Fuchse. Medaili má i švédský jezdec Peder Fredricson, Ondřej Zvára skončil třiadvacátý.
V německém Riesenbecku pokračuje ve čtvrtek 2. září od 13:00 hodin druhá kvalifikační soutěž mistrovství Evropy v parkurovém skákání. Na konci soutěže, která čítá 65 dvojic, odstartují favorité David Will a Peder Fredricson. Nechybí ani Češi.
Neokovaní koně na pětihvězdových závodech? Ještě před nedávnem nepředstavitelná věc. Dva švédští koně letos v Tokiu dokázali, že to je možné. Trend barefoot ve sportu sílí. Na vrcholných akcích se objevují bez podkov špičkoví skokani.
Dva týdny před zahájením mistrovství Evropy v parkurovém skákání 2021, které hostí německý Riesenbeck od 1. do 5. září, pořadatelé oznámili seznam účastníků. Dorazit by mělo 76 jezdců a koní z 23 zemí kontinentu, vč. těch českých.
„Miluje závodění, chce skákat výš a rychleji. Je to opravdový šampion.“ Tato slova použil švédský jezdec Peder Fredricson na adresu hnědáka jménem All In už v roce 2017. Letos v Tokiu se to jen potvrdilo. Dvojice si z olympiády odvezla dvě medaile.
Nedělním vrcholem parkurového mítinku CSI5* v Londýně, jehož součástí byla i Global Champions, se stala soutěž do 150 centimetrů, v níž nenašel přemožitele Christian Ahlamann s hřebcem Solid Gold Z. Druhý byl sobotní vítěz LGCT Peder Fredricson.
Stříbrný olympionik z Tokia Peder Fredricson předvedl skvělou formu i v Londýně, kde při Longines Global Champions Tour Grand Prix vybojoval vítězství v sedle valacha Catch Me Not S a ujal se pozice lídra po devíti kolech této parkurové série.
Valach Bruno Way je schopný skokan, avšak majitelku Evu Zupančič často dokáže pozlobit. Eva přiznává, že i když na parkuru má v Bruna absolutní důvěru, v terénu musí být neustále ve střehu. Občas totiž pádu předchází motýl letící přes cestu.
Kariéra trenéra a bývalého žokeje Dalibora Töröka obsahuje různé odbočky. Před třemi lety odešel synovec Vlastimila Smolíka od koní a věnoval se sportovnímu rybolovu. Nakonec se vrátil do DS Pegas a dnes je trenérem vítězky derby Queen Of Beaufay.
Letošní mistryně ve všestrannosti v kategorii mladších juniorů Kristýna Přikrylová je od narození spojena s rodinnou stájí a JO Albert Stolany. Začátky si užívala ve voltižním oddíle, poté přešla na všestrannost a startovala také na ME v drezuře.
Merci měla být pro Denisu Hykovou koněm do parkurů stupně L. Nakonec spolu dosáhly výkonnosti ST, i když práce s touto svéhlavou klisnou přezdívanou Čokoška nebyla jednoduchá. Například své jezdkyni zlomila klíční kost v den odjezdu na závody.